تبلیغات
چتری برای همه - شباهت به والدین ، انتخاب همسر
کاش همه بفهمیم

شباهت به والدین ، انتخاب همسر

جمعه 16 اردیبهشت 1390 04:04 ب.ظ

نویسنده : جناحی در كویت
ارسال شده در: خانواده و ... ، مطالب علمی ،
آیا مى دانید چرا بعضى از زنان در انتخاب همسر به مردانى كه مو یا رنگ چشمان شان به تیرگى مى زند، علاقه مندند؟ و یا چرا بعضى از مردان به زنانى كه چشم هاى روشن و موهاى طلایى دارند گرایش پیدا مى كنند؟ كشش و میل ما براى جذاب یافتن همسر آینده به مقدار زیادى مادرزادى است. این ادعا نتیجه پژوهش هایى است كه به رابطه بین شكل صورت، دیگر اجزاى بدن و تناسب اندام پدر و مادر با سلیقه انتخاب همسر آینده پرداخته است. براساس این تحقیقات كه توسط دیوید پرت استاد دانشگاه سنت آندروز انگلیس انجام گرفت، مردان براى انتخاب همسر آینده به دنبال زنانى هستند كه رنگ مو و چشم شان به مادرشان شبیه باشد و بالعكس زنان اغلب پیشنهاد ازدواج فردى را قبول مى كنند كه بیش از همه به پدرشان شباهت داشته باشد. تنها تفاوتى كه زنان و مردان در این پژوهش از خود نشان دادند این بود كه مردان با درصد خیلى بالایى شباهت به مادرشان برایشان مهم بود ولى زنان به پدر و مادر.پژوهش دیگرى نشان مى دهد، علاوه بر شكل و شمایل، معیار سن همسر آینده نیز با سن پدر و مادر بستگى دارد. در این تحقیق كه بر روى ۸۳ دانشجوى دختر و پسر بالا و پایین سى سال انجام گرفت، مشخص شد دخترانى كه پدر و مادر مسن ترى دارند زمان ازدواج خیلى كم به افراد جوان فكر مى كنند و اغلب تمایل دارند با مرد جاافتاده ترى ازدواج كنند. مردان نیز همانند زنان برحسب بالایى سن پدر و مادر به زنان جاافتاده تر جهت همسرى گرایش داشتند با این تفاوت كه در دوستى هاى كوتاه بیشتر زنان جوان و زیباتر را انتخاب مى كنند.
روانشناسان بر این عقیده اند كه زیبایى شناسى امرى عمومى نیست و سلیقه اى است. در این سلیقه چگونگى شكل و شمایل پدر و مادر نقش مهمى ایفا مى كند.
دیوید پرت مى گوید: پیش- عشق (Vorliebe) امرى تكاملى است، انتخاب همسر بر حسب شباهت به پدر و مادر امرى ژنتیكى است كه بقاى انسان را دربر داشته و دارد تا از انقراض نسل جلوگیرى كند.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -