تبلیغات
چتری برای همه - بعد از غذا این 7 کار رو نکنید
کاش همه بفهمیم

بعد از غذا این 7 کار رو نکنید

سه شنبه 12 بهمن 1389 08:57 ق.ظ

نویسنده : جناحی در كویت
ارسال شده در: مطالب علمی ،

بعد از غذا 7 کار نکنید

بسیاری از ما عادات اشتباهی داریم كه بلافاصله بعد از اتمام غذا به آنها می‌پردازیم.

شاید بهترین ساعات روز برای هر یك از ما دقایقی باشد که کنار اعضای خانواده یا دوستان و همکاران غذا می‌خوریم. از نظر خیلی‌ها، غذا خوردن در کنار هم در زندگی شلوغ شهری کار لذت‌بخشی است و نه تنها ساعات زیبایی را می‌آفریند، بلکه قدمی به سوی زندگی سالم به حساب می‌آید...
غذا خوردن تنها برای رفع گرسنگی نیست؛ بلکه یک اتفاق و تجربه اجتماعی است. غذا خوردن در محیطی با نور کافی، کنار دوستان در حالی که به موزیکی آرام گوش می‌دهید یا با دوستان معاشرت می‌کنید، می‌تواند سلامت‌تان را ارتقا دهد اما غذا خوردن در محیطی تاریک، تنها، پر استرس و با شتاب‌زدگی سبب سوءهاضمه و نفخ می‌شود و روز ما را خراب می‌کند. فراموش نکنید که ساعات غذا خوردن اهمیت زیادی دارد و می‌تواند فرصتی برای انتقال تجربیات و عادات خوب به فرزندان‌مان باشد. در کنار این مسایل، بسیاری از ما عادات اشتباهی داریم كه بلافاصله بعد از اتمام غذا به آنها می‌پردازیم. شاید دانستن این موضوع كه چرا این عادات اشتباه هستند و نباید بلافاصله بعد از صرف غذا این كارها را انجام داد تا حدی باعث شود از انجام آنها صرف‌نظر كنیم.

1.سیگار نکشید
برخی سیگاری‌ها به محض اینكه غذایشان تمام می‌شود، سیگارشان را روشن‌ می‌كنند. به طور كلی سیگار كشیدن عادت خوبی نیست اما انجام این كار بعد از غذا گناه نا بخشودنی به حساب می‌آید. زیرا دود سیگار می‌تواند محیط معده را اسیدی كند و این موضوع روی عملكرد معده تاثیر می‌گذارد و مانع از هضم صحیح غذا می‌شود. قاعدتا باید افراد سیگاری بعد از صرف غذا حداقل نیم‌ساعت را به عبور غذا از معده اختصاص دهند بعد سیگارشان را روشن كنند.

2.آب ننوشید
بلافاصله آب نوشیدن بعد از صرف غذا سبب رقیق شدن شیره معده می‌شود. این امر می‌تواند در هضم و شكسته شدن ذرات درشت‌تر غذا به ذرات ریزتر اختلال ایجاد كند. بنابراین، بهتر است نیم ساعت قبل از غذا یا نیم ساعت بعد از اتمام غذا آب بنوشیم. در كل، نوشیدن آب خیلی سرد در هیچ شرایطی توصیه نمی‌شود. پس چه بهتر كه درجه حرارت آب در حد مطبوع باشد و لیوان‌مان را پر از یخ نكنیم.

3.میوه نخورید
یكی از عادات رایج در میهمانی‌ها، میوه خوردن بلافاصله بعد از صرف غذاست. بهتر است نیم ساعت قبل یا نیم ساعت بعد از غذا میوه نخورید زیرا مصرف میوه بعد از غذا می‌تواند سبب نفخ معده شود و روی هضم هم تاثیر گذارد. البته ما غذاهای بسیاری داریم كه با میوه‌ها پخته یا خورده می‌شوند؛ مثل آلبالوپلو یا كشمش‌پلو. یا عادت داریم غذا را با آب‌پرتقال بخوریم. پخته بودن میوه‌ها مصرف آنها را راحت‌تر می‌كند یا خوردن آب‌پرتقال حتی می‌تواند به جذب بهتر آهن دریافتی كمك كند ولی توصیه می‌شود به دلیل بروز نفخ، بعد از غذا میوه نپخته نخورید.

4.حمام نکنید
به طور كلی، بهتر است با معده پر حمام نكنید چون حین غذا خوردن، خون متوجه معده می‌شود. توصیه می‌شود فاصله‌ای نیم‌ساعته را بین حمام كردن و غذا خوردن قرار دهیم؛ به ویژه حمام داغ یا گرم بعد از غذا توصیه نمی‌شود زیرا در جریان خون اطراف معده اختلال ایجاد می‌كند و بر هضم غذا تاثیر منفی می‌گذارد.

5.راه نروید
راه رفتن اشكال اساسی ندارد ولی باز هم توصیه می‌شود حداقل نیم تا یك ساعت بین صرف غذا و پیاده‌روی فاصله گذاشته شود. در این حالت نیز هضم و جذب غذا بهتر صورت می‌گیرد. بنابراین بین غذا خوردن و برنامه پیاده‌روی و ورزش‌تان فاصله بگذارید.

6.نخوابید
برعكس راه رفتن و حمام كردن كه گفته می‌شود بهتر است بلافاصله بعد از خوردن غذا صورت نگیرد و یك فاصله نیم تا یك ساعته را رعایت كنیم، در مورد خوابیدن تاكید اكید می‌شود كه حداقل 2 ساعت بعد از خوردن غذا انجام نشود. در افرادی كه به ویژه ریفلاكس یعنی برگشت غذا از معده به مری دارند، خوابیدن بعد از صرف غذا سبب ترش كردن یا برگرداندن قسمتی از غذا می‌شود. در سایر افراد نیز این كار بر عملكرد معده تاثیر دارد و در كاركرد صحیح آن اختلال ایجاد می‌كند.

7.چای ننوشید
این توصیه مدت‌هاست كه به مردم می‌شود زیرا یكی دیگر از عادات میهمانی‌های ما این است كه هنوز غذا را تمام نشده، چای جلوی میهمان می‌گذاریم. چای هم می‌تواند محیط معده را اسیدی كند و هم بازدارنده‌های جذب آهن دارد. توصیه می‌شود نیم تا یك ساعت قبل یا بعد از غذا چای ننوشید تا فرصتی باشد كه غذا از معده عبور كند و چای تاثیر منفی بر مواد معدنی مانند آهن نگذارد. اما در رابطه با چای سبز كه به هضم و تنظیم اشتها كمك می‌كند باید گفت مصرفدیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -